| Werkzame personen | Binnenvaart (vrachtvaart) (aantal) | Binnenvaart (vrachtvaart) (%) | Binnenvaart (passagiersvaart) (aantal) | Binnenvaart (passagiersvaart) (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 persoon | 1.030 | 42,7% | 890 | 71,5% |
| 2 personen | 905 | 37,5% | 195 | 15,7% |
| 3–4 personen | 335 | 13,9% | 70 | 5,6% |
| 5–9 personen | 110 | 4,6% | 45 | 3,6% |
| 10–19 personen | 20 | 0,8% | 20 | 1,6% |
| 20–49 personen | 15 | 0,6% | 10 | 0,8% |
| 50–99 personen | 5 | 0,2% | 5 | 0,4% |
| 100+ personen | 0 | 0% | 5 | 0,4% |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Kies een vergelijkbare eenheid voor twee verschillende aantallen
In binnenvaart (vrachtvaart) werkte bij 1.030 bedrijven één persoon. Bij binnenvaart (passagiersvaart) zijn dat er 890. Omgerekend per honderd bedrijven verandert de vergelijking in 42,7 tegenover 71,5. Kijk vervolgens naar drie of vier werkzame personen. In de eerste branche ligt hun aandeel rond 13,9% en in de tweede rond 5,6%. De relatieve verdeling maakt een kleinere bedrijfstak vergelijkbaar, zonder hem in aantallen groter te laten lijken dan hij is. Gebruik in je aantekeningen zowel de aantallen als de percentages.
Heeft de keuze voor een peildatum veel invloed?
Een jaar eerder telde binnenvaart (vrachtvaart) 2.425 bedrijven en binnenvaart (passagiersvaart) 1.255. De verandering in het totale aantal is respectievelijk -0,4% en -0,8%. Voor de categorie met vijf tot en met negen personen veranderden de groepen van 110 naar 110 en van 45 naar 45. Staar je daarom niet blind op het totaalcijfer als je juist een ploeg van die omvang zou willen aansturen. Vraag bij beide richtingen een concrete beschrijving van een drukke dag én van de nazorg voor een afgeronde levering.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij binnenvaart (vrachtvaart)?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘aandeel bedrijven met vijf tot en met negen werkzame personen’. Hiervoor staan 6 activiteiten uit hoofdtak 50 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van zee- en kustvaart (passagiersvaart) (2,8%), het hoogste voor binnenvaart (tankvaart) (8,5%). Bij 2 van de onderzochte activiteiten ligt de waarde lager dan 4,6% en bij 3 hoger. Met 3,6% komt binnenvaart (passagiersvaart) het meest in de buurt van binnenvaart (vrachtvaart). Ook qua omvang ligt binnenvaart (passagiersvaart) het dichtst bij binnenvaart (vrachtvaart), met 1.245 tegenover 2.415 bedrijven. Daarmee vallen twee selectiecriteria hier samen.
Wat veranderde er tussen januari 2022 en januari 2024?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 50401 tussen januari 2022 en januari 2024. De uitkomst ging van 5,6% naar 4,6%. Over 2 jaar is het verschil -1 procentpunt, of gemiddeld -0,5 procentpunt per jaar. Bij binnenvaart (passagiersvaart) ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 3,2% naar 3,7%. De telling van bedrijven met vijf tot en met negen mensen bleef tussen oktober 2025 en oktober 2026 afgerond op 110. Tegelijk ging het totaal van 2.425 naar 2.415. Een wijzigend aandeel kan dus ook uit de omvang van de overige groepen komen.
Kijk bij binnenvaart (vrachtvaart) naar een ploeg die bij het laadpunt moet wachten en zet in je tweede gesprek juist een afleveradres waar niemand opendoet centraal. In het eerste geval kan je eigen rol vooral uit plannen, overdragen en aftekenen bestaan. In het tweede breng je plannen, overdragen en aftekenen in kaart. Vraag bij binnenvaart (passagiersvaart) naar een voorbeeld met vergelijkbare taakverdeling voordat je concludeert dat de twee ondernemersrichtingen eenzelfde werkweek vragen.
Vragen voor het vervolg
- Welke onderdelen van een rit of levering neem je persoonlijk voor je rekening?
- Welk cijfer voor SBI 50401 zou je zelf opnieuw willen berekenen?
- Welke waarneming bij binnenvaart (passagiersvaart) is relevant voor jouw eigen plan?
Bronnen
Welke keuze verdient nader onderzoek?
Leg je vraag over binnenvaart (vrachtvaart) voor. Vermeld welke grootteklasse en welke werkdag je in gedachten hebt.
