| Werkzame personen | Winkels in onderkleding (aantal) | Winkels in onderkleding (%) | Tuincentra (aantal) | Tuincentra (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 persoon | 195 | 41,9% | 105 | 24,1% |
| 2 personen | 120 | 25,8% | 65 | 14,9% |
| 3–4 personen | 90 | 19,4% | 60 | 13,8% |
| 5–9 personen | 45 | 9,7% | 75 | 17,2% |
| 10–19 personen | 10 | 2,2% | 45 | 10,3% |
| 20–49 personen | 0 | 0% | 50 | 11,5% |
| 50–99 personen | 0 | 0% | 25 | 5,7% |
| 100+ personen | 0 | 0% | 15 | 3,4% |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Kies een vergelijkbare eenheid voor twee verschillende aantallen
In winkels in onderkleding werkte bij 195 bedrijven één persoon. Bij tuincentra zijn dat er 105. Omgerekend per honderd bedrijven verandert de vergelijking in 41,9 tegenover 24,1. Kijk vervolgens naar drie of vier werkzame personen. In de eerste branche ligt hun aandeel rond 19,4% en in de tweede rond 13,8%. De relatieve verdeling maakt een kleinere bedrijfstak vergelijkbaar, zonder hem in aantallen groter te laten lijken dan hij is. Gebruik in je aantekeningen zowel de aantallen als de percentages.
Heeft de keuze voor een peildatum veel invloed?
Een jaar eerder telde winkels in onderkleding 445 bedrijven en tuincentra 465. De verandering in het totale aantal is respectievelijk +4,5% en -6,5%. Voor de categorie met vijf tot en met negen personen veranderden de groepen van 50 naar 45 en van 80 naar 75. Staar je daarom niet blind op het totaalcijfer als je juist een ploeg van die omvang zou willen aansturen. Vraag bij beide richtingen een concrete beschrijving van een drukke dag én van de nazorg voor een betaalde bestelling.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij winkels in onderkleding?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘aandeel bedrijven met vijf tot en met negen werkzame personen’. Hiervoor staan 6 activiteiten uit hoofdtak 47 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van winkels in antiek (1,4%), het hoogste voor tuincentra (17,2%). Bij 4 van de onderzochte activiteiten ligt de waarde lager dan 9,7% en bij 1 hoger. Met 7,7% komt winkels in parfums en cosmetica het meest in de buurt van winkels in onderkleding. Kies je uitsluitend op het totale bedrijfsaantal, dan kom je uit bij tuincentra met 435 bedrijven. Selecteer je op de gemeten verdeling, dan is winkels in parfums en cosmetica met 7,7% de nadere vergelijking.
Wat veranderde er tussen januari 2022 en januari 2024?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 47716 tussen januari 2022 en januari 2024. De uitkomst ging van 8,2% naar 11,5%. Over 2 jaar is het verschil +3,2 procentpunt, of gemiddeld +1,6 procentpunt per jaar. Bij tuincentra ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 16,7% naar 16,5%. De subgroep en het totaal bewogen tussen oktober 2025 en oktober 2026 in tegengestelde richting. In de subgroep gaat het om -5 en in de complete CBS-categorie om +20 bedrijven.
Kijk bij winkels in onderkleding naar een klant die tijdens het afleveren terugbelt en zet in je tweede gesprek juist een artikel dat retour komt centraal. In het eerste geval kan je eigen rol vooral uit inkopen, adviseren en overdragen bestaan. In het tweede breng je inkopen, adviseren en overdragen in kaart. Vraag bij winkels in parfums en cosmetica naar een voorbeeld met vergelijkbare taakverdeling voordat je concludeert dat de twee ondernemersrichtingen eenzelfde werkweek vragen.
Vragen voor het vervolg
- Welke onderdelen van een verkoopdag neem je persoonlijk voor je rekening?
- Welk cijfer voor SBI 47716 zou je zelf opnieuw willen berekenen?
- Welke waarneming bij tuincentra is relevant voor jouw eigen plan?
Bronnen
Welke keuze verdient nader onderzoek?
Leg je vraag over winkels in onderkleding voor. Vermeld welke grootteklasse en welke werkdag je in gedachten hebt.
