| Werkzame personen | Wasserijen (aantal) | Wasserijen (%) | Uitvaartbranche (aantal) | Uitvaartbranche (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 persoon | 495 | 55,6% | 2.340 | 77,5% |
| 2 personen | 160 | 18% | 315 | 10,4% |
| 3–4 personen | 100 | 11,2% | 175 | 5,8% |
| 5–9 personen | 65 | 7,3% | 110 | 3,6% |
| 10–19 personen | 35 | 3,9% | 40 | 1,3% |
| 20–49 personen | 15 | 1,7% | 30 | 1% |
| 50–99 personen | 5 | 0,6% | 5 | 0,2% |
| 100+ personen | 15 | 1,7% | 5 | 0,2% |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Kies een vergelijkbare eenheid voor twee verschillende aantallen
In wasserijen werkte bij 495 bedrijven één persoon. Bij uitvaartbranche zijn dat er 2.340. Omgerekend per honderd bedrijven verandert de vergelijking in 55,6 tegenover 77,5. Kijk vervolgens naar drie of vier werkzame personen. In de eerste branche ligt hun aandeel rond 11,2% en in de tweede rond 5,8%. De relatieve verdeling maakt een kleinere bedrijfstak vergelijkbaar, zonder hem in aantallen groter te laten lijken dan hij is. Gebruik in je aantekeningen zowel de aantallen als de percentages.
Heeft de keuze voor een peildatum veel invloed?
Een jaar eerder telde wasserijen 890 bedrijven en uitvaartbranche 2.945. De verandering in het totale aantal is respectievelijk 0% en +2,5%. Voor de categorie met vijf tot en met negen personen veranderden de groepen van 65 naar 65 en van 115 naar 110. Staar je daarom niet blind op het totaalcijfer als je juist een ploeg van die omvang zou willen aansturen. Vraag bij beide richtingen een concrete beschrijving van een drukke dag én van de nazorg voor een afgeronde behandeling of dienst.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij wasserijen?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘aandeel bedrijven met vijf tot en met negen werkzame personen’. Hiervoor staan 6 activiteiten uit hoofdtak 96 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van schoonheidssalons en pedicures (0,4%), het hoogste voor wasserijen (7,3%). Wasserijen ligt met 7,3% aan de bovenkant van deze vergelijking. De meest nabije uitkomst is 3,6% bij uitvaartbranche. Ook qua omvang ligt uitvaartbranche het dichtst bij wasserijen, met 3.020 tegenover 890 bedrijven. Daarmee vallen twee selectiecriteria hier samen.
Wat veranderde er tussen januari 2024 en januari 2025?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 9601 tussen januari 2024 en januari 2025. De uitkomst ging van 6,4% naar 7,8%. Over één jaar is het verschil +1,4 procentpunt, of gemiddeld +1,4 procentpunt per jaar. Bij uitvaartbranche ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 3,8% naar 4%. De telling van bedrijven met vijf tot en met negen mensen bleef tussen oktober 2025 en oktober 2026 afgerond op 65. Tegelijk ging het totaal van 890 naar 890. Een wijzigend aandeel kan dus ook uit de omvang van de overige groepen komen.
Kijk bij wasserijen naar een extra vraag tussen twee afspraken door en zet in je tweede gesprek juist een afspraak die wordt verzet centraal. In het eerste geval kan je eigen rol vooral uit afstemmen, uitvoeren en afronden bestaan. In het tweede breng je afstemmen, uitvoeren en afronden in kaart. Vraag bij uitvaartbranche naar een voorbeeld met vergelijkbare taakverdeling voordat je concludeert dat de twee ondernemersrichtingen eenzelfde werkweek vragen.
Vragen voor het vervolg
- Welke onderdelen van een klantafspraak neem je persoonlijk voor je rekening?
- Welk cijfer voor SBI 9601 zou je zelf opnieuw willen berekenen?
- Welke waarneming bij uitvaartbranche is relevant voor jouw eigen plan?
Bronnen
Welke keuze verdient nader onderzoek?
Leg je vraag over wasserijen voor. Vermeld welke grootteklasse en welke werkdag je in gedachten hebt.
