| Werkzame personen | Uitvaartverzorging (aantal) | Uitvaartverzorging (%) | Wasserijen (aantal) | Wasserijen (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 persoon | 2.250 | 79,2% | 495 | 55,6% |
| 2 personen | 290 | 10,2% | 160 | 18% |
| 3–4 personen | 155 | 5,5% | 100 | 11,2% |
| 5–9 personen | 85 | 3% | 65 | 7,3% |
| 10–19 personen | 30 | 1,1% | 35 | 3,9% |
| 20–49 personen | 20 | 0,7% | 15 | 1,7% |
| 50–99 personen | 5 | 0,2% | 5 | 0,6% |
| 100+ personen | 5 | 0,2% | 15 | 1,7% |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Kies een vergelijkbare eenheid voor twee verschillende aantallen
In uitvaartverzorging werkte bij 2.250 bedrijven één persoon. Bij wasserijen zijn dat er 495. Omgerekend per honderd bedrijven verandert de vergelijking in 79,2 tegenover 55,6. Kijk vervolgens naar drie of vier werkzame personen. In de eerste branche ligt hun aandeel rond 5,5% en in de tweede rond 11,2%. De relatieve verdeling maakt een kleinere bedrijfstak vergelijkbaar, zonder hem in aantallen groter te laten lijken dan hij is. Gebruik in je aantekeningen zowel de aantallen als de percentages.
Heeft de keuze voor een peildatum veel invloed?
Een jaar eerder telde uitvaartverzorging 2.760 bedrijven en wasserijen 890. De verandering in het totale aantal is respectievelijk +2,9% en 0%. Voor de categorie met vijf tot en met negen personen veranderden de groepen van 95 naar 85 en van 65 naar 65. Staar je daarom niet blind op het totaalcijfer als je juist een ploeg van die omvang zou willen aansturen. Vraag bij beide richtingen een concrete beschrijving van een drukke dag én van de nazorg voor een afgeronde behandeling of dienst.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij uitvaartverzorging?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘aandeel bedrijven met vijf tot en met negen werkzame personen’. Hiervoor staan 6 activiteiten uit hoofdtak 96 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van overige dienstverlening (rest) (0,7%), het hoogste voor crematoria en mortuaria (11,1%). Bij 3 van de onderzochte activiteiten ligt de waarde lager dan 3% en bij 2 hoger. Met 2,8% komt kappers het meest in de buurt van uitvaartverzorging. Kies je uitsluitend op het totale bedrijfsaantal, dan kom je uit bij wasserijen met 890 bedrijven. Selecteer je op de gemeten verdeling, dan is kappers met 2,8% de nadere vergelijking.
Wat veranderde er tussen januari 2020 en januari 2022?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 96031 tussen januari 2020 en januari 2022. De uitkomst ging van 4,4% naar 3,8%. Over 2 jaar is het verschil -0,6 procentpunt, of gemiddeld -0,3 procentpunt per jaar. Bij wasserijen ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 7,6% naar 6,7%. De subgroep en het totaal bewogen tussen oktober 2025 en oktober 2026 in tegengestelde richting. In de subgroep gaat het om -10 en in de complete CBS-categorie om +80 bedrijven.
Kijk bij uitvaartverzorging naar een extra vraag tussen twee afspraken door en zet in je tweede gesprek juist een afspraak die wordt verzet centraal. In het eerste geval kan je eigen rol vooral uit afstemmen, uitvoeren en afronden bestaan. In het tweede breng je afstemmen, uitvoeren en afronden in kaart. Vraag bij kappers naar een voorbeeld met vergelijkbare taakverdeling voordat je concludeert dat de twee ondernemersrichtingen eenzelfde werkweek vragen.
Vragen voor het vervolg
- Welke onderdelen van een klantafspraak neem je persoonlijk voor je rekening?
- Welk cijfer voor SBI 96031 zou je zelf opnieuw willen berekenen?
- Welke waarneming bij wasserijen is relevant voor jouw eigen plan?
Bronnen
Welke keuze verdient nader onderzoek?
Leg je vraag over uitvaartverzorging voor. Vermeld welke grootteklasse en welke werkdag je in gedachten hebt.
