| Werkzame personen | Schoonmaakbedrijven (aantal) | Schoonmaakbedrijven (%) | Hoveniersbedrijven (aantal) | Hoveniersbedrijven (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 persoon | 21.910 | 78,5% | 12.990 | 77,5% |
| 2 personen | 3.210 | 11,5% | 1.630 | 9,7% |
| 3–4 personen | 1.180 | 4,2% | 940 | 5,6% |
| 5–9 personen | 735 | 2,6% | 700 | 4,2% |
| 10–19 personen | 420 | 1,5% | 310 | 1,8% |
| 20–49 personen | 270 | 1% | 125 | 0,7% |
| 50–99 personen | 100 | 0,4% | 35 | 0,2% |
| 100+ personen | 90 | 0,3% | 30 | 0,2% |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Kies een vergelijkbare eenheid voor twee verschillende aantallen
In schoonmaakbedrijven werkte bij 21.910 bedrijven één persoon. Bij hoveniersbedrijven zijn dat er 12.990. Omgerekend per honderd bedrijven verandert de vergelijking in 78,5 tegenover 77,5. Kijk vervolgens naar drie of vier werkzame personen. In de eerste branche ligt hun aandeel rond 4,2% en in de tweede rond 5,6%. De relatieve verdeling maakt een kleinere bedrijfstak vergelijkbaar, zonder hem in aantallen groter te laten lijken dan hij is. Gebruik in je aantekeningen zowel de aantallen als de percentages.
Heeft de keuze voor een peildatum veel invloed?
Een jaar eerder telde schoonmaakbedrijven 27.570 bedrijven en hoveniersbedrijven 16.230. De verandering in het totale aantal is respectievelijk +1,3% en +3,3%. Voor de categorie met vijf tot en met negen personen veranderden de groepen van 750 naar 735 en van 715 naar 700. Staar je daarom niet blind op het totaalcijfer als je juist een ploeg van die omvang zou willen aansturen. Vraag bij beide richtingen een concrete beschrijving van een drukke dag én van de nazorg voor een overeengekomen dienst.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij schoonmaakbedrijven?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘aandeel bedrijven met vijf tot en met negen werkzame personen’. Hiervoor staan 3 activiteiten uit hoofdtak 81 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van schoonmaakbedrijven (2,6%), het hoogste voor hoveniersbedrijven (4,2%). Van de 2 vergelijkingsbranches komt geen onder 2,6%. Zelfs facility management ligt met 2,8% op of boven het meetpunt voor schoonmaakbedrijven. Kies je uitsluitend op het totale bedrijfsaantal, dan kom je uit bij hoveniersbedrijven met 16.760 bedrijven. Selecteer je op de gemeten verdeling, dan is facility management met 2,8% de nadere vergelijking.
Wat veranderde er tussen januari 2020 en januari 2022?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 812 tussen januari 2020 en januari 2022. De uitkomst ging van 4,5% naar 3,6%. Over 2 jaar is het verschil -0,9 procentpunt, of gemiddeld -0,5 procentpunt per jaar. Bij hoveniersbedrijven ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 5,9% naar 5,5%. De subgroep en het totaal bewogen tussen oktober 2025 en oktober 2026 in tegengestelde richting. In de subgroep gaat het om -15 en in de complete CBS-categorie om +345 bedrijven.
Kijk bij schoonmaakbedrijven naar een verzoek op een tijdstip waarop iedereen al is ingepland en zet in je tweede gesprek juist een uitgevallen dienst centraal. In het eerste geval kan je eigen rol vooral uit aannemen, inroosteren en terugmelden bestaan. In het tweede breng je aannemen, inroosteren en terugmelden in kaart. Vraag bij facility management naar een voorbeeld met vergelijkbare taakverdeling voordat je concludeert dat de twee ondernemersrichtingen eenzelfde werkweek vragen.
Vragen voor het vervolg
- Welke onderdelen van een ingeplande dienst neem je persoonlijk voor je rekening?
- Welk cijfer voor SBI 812 zou je zelf opnieuw willen berekenen?
- Welke waarneming bij hoveniersbedrijven is relevant voor jouw eigen plan?
Bronnen
Welke keuze verdient nader onderzoek?
Leg je vraag over schoonmaakbedrijven voor. Vermeld welke grootteklasse en welke werkdag je in gedachten hebt.
