| Werkzame personen | Winkels in optische artikelen (aantal) | Winkels in optische artikelen (%) | Apotheken (aantal) | Apotheken (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 persoon | 550 | 39,3% | 665 | 48,9% |
| 2 personen | 295 | 21,1% | 20 | 1,5% |
| 3–4 personen | 300 | 21,4% | 40 | 2,9% |
| 5–9 personen | 180 | 12,9% | 170 | 12,5% |
| 10–19 personen | 45 | 3,2% | 270 | 19,9% |
| 20–49 personen | 20 | 1,4% | 160 | 11,8% |
| 50–99 personen | 5 | 0,4% | 20 | 1,5% |
| 100+ personen | 5 | 0,4% | 15 | 1,1% |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Kies een vergelijkbare eenheid voor twee verschillende aantallen
In winkels in optische artikelen werkte bij 550 bedrijven één persoon. Bij apotheken zijn dat er 665. Omgerekend per honderd bedrijven verandert de vergelijking in 39,3 tegenover 48,9. Kijk vervolgens naar drie of vier werkzame personen. In de eerste branche ligt hun aandeel rond 21,4% en in de tweede rond 2,9%. De relatieve verdeling maakt een kleinere bedrijfstak vergelijkbaar, zonder hem in aantallen groter te laten lijken dan hij is. Gebruik in je aantekeningen zowel de aantallen als de percentages.
Heeft de keuze voor een peildatum veel invloed?
Een jaar eerder telde winkels in optische artikelen 1.355 bedrijven en apotheken 1.420. De verandering in het totale aantal is respectievelijk +3,3% en -4,2%. Voor de categorie met vijf tot en met negen personen veranderden de groepen van 185 naar 180 en van 185 naar 170. Staar je daarom niet blind op het totaalcijfer als je juist een ploeg van die omvang zou willen aansturen. Vraag bij beide richtingen een concrete beschrijving van een drukke dag én van de nazorg voor een betaalde bestelling.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij winkels in optische artikelen?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘aandeel bedrijven met vijf tot en met negen werkzame personen’. Hiervoor staan 6 activiteiten uit hoofdtak 47 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van winkels in dierbenodigdheden (7,3%), het hoogste voor winkels in optische artikelen (12,9%). Winkels in optische artikelen ligt met 12,9% aan de bovenkant van deze vergelijking. De meest nabije uitkomst is 12,5% bij apotheken. Ook qua omvang ligt apotheken het dichtst bij winkels in optische artikelen, met 1.360 tegenover 1.400 bedrijven. Daarmee vallen twee selectiecriteria hier samen.
Wat veranderde er tussen januari 2022 en januari 2024?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 47782 tussen januari 2022 en januari 2024. De uitkomst ging van 18,3% naar 14,3%. Over 2 jaar is het verschil -3,9 procentpunt, of gemiddeld -2 procentpunt per jaar. Bij apotheken ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 17% naar 16,1%. De subgroep en het totaal bewogen tussen oktober 2025 en oktober 2026 in tegengestelde richting. In de subgroep gaat het om -5 en in de complete CBS-categorie om +45 bedrijven.
Kijk bij winkels in optische artikelen naar een klant die tijdens het afleveren terugbelt en zet in je tweede gesprek juist een artikel dat retour komt centraal. In het eerste geval kan je eigen rol vooral uit inkopen, adviseren en overdragen bestaan. In het tweede breng je inkopen, adviseren en overdragen in kaart. Vraag bij apotheken naar een voorbeeld met vergelijkbare taakverdeling voordat je concludeert dat de twee ondernemersrichtingen eenzelfde werkweek vragen.
Vragen voor het vervolg
- Welke onderdelen van een verkoopdag neem je persoonlijk voor je rekening?
- Welk cijfer voor SBI 47782 zou je zelf opnieuw willen berekenen?
- Welke waarneming bij apotheken is relevant voor jouw eigen plan?
Bronnen
Welke keuze verdient nader onderzoek?
Leg je vraag over winkels in optische artikelen voor. Vermeld welke grootteklasse en welke werkdag je in gedachten hebt.
