| Werkzame personen | Vloer- en wandafwerkingsbedrijven (aantal) | Vloer- en wandafwerkingsbedrijven (%) | Timmerbedrijven (bouw) (aantal) | Timmerbedrijven (bouw) (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 persoon | 9.690 | 84,4% | 23.905 | 89,9% |
| 2 personen | 1.090 | 9,5% | 1.640 | 6,2% |
| 3–4 personen | 355 | 3,1% | 535 | 2% |
| 5–9 personen | 205 | 1,8% | 315 | 1,2% |
| 10–19 personen | 95 | 0,8% | 135 | 0,5% |
| 20–49 personen | 35 | 0,3% | 60 | 0,2% |
| 50–99 personen | 10 | 0,1% | 10 | 0% |
| 100+ personen | 0 | 0% | 5 | 0% |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Kies een vergelijkbare eenheid voor twee verschillende aantallen
In vloer- en wandafwerkingsbedrijven werkte bij 9.690 bedrijven één persoon. Bij timmerbedrijven (bouw) zijn dat er 23.905. Omgerekend per honderd bedrijven verandert de vergelijking in 84,4 tegenover 89,9. Kijk vervolgens naar drie of vier werkzame personen. In de eerste branche ligt hun aandeel rond 3,1% en in de tweede rond 2%. De relatieve verdeling maakt een kleinere bedrijfstak vergelijkbaar, zonder hem in aantallen groter te laten lijken dan hij is. Gebruik in je aantekeningen zowel de aantallen als de percentages.
Heeft de keuze voor een peildatum veel invloed?
Een jaar eerder telde vloer- en wandafwerkingsbedrijven 11.360 bedrijven en timmerbedrijven (bouw) 26.495. De verandering in het totale aantal is respectievelijk +1,1% en +0,4%. Voor de categorie met vijf tot en met negen personen veranderden de groepen van 205 naar 205 en van 290 naar 315. Staar je daarom niet blind op het totaalcijfer als je juist een ploeg van die omvang zou willen aansturen. Vraag bij beide richtingen een concrete beschrijving van een drukke dag én van de nazorg voor een opgeleverde opdracht.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij vloer- en wandafwerkingsbedrijven?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘aandeel bedrijven met vijf tot en met negen werkzame personen’. Hiervoor staan 6 activiteiten uit hoofdtak 43 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van timmerbedrijven (bouw) (1,2%), het hoogste voor overige afwerking van gebouwen (3,5%). Bij 2 van de onderzochte activiteiten ligt de waarde lager dan 1,8% en bij 3 hoger. Met 1,4% komt stukadoorsbedrijven het meest in de buurt van vloer- en wandafwerkingsbedrijven. Kies je uitsluitend op het totale bedrijfsaantal, dan kom je uit bij overige gespecialiseerde bouw met 11.805 bedrijven. Selecteer je op de gemeten verdeling, dan is stukadoorsbedrijven met 1,4% de nadere vergelijking.
Wat veranderde er tussen januari 2022 en januari 2024?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 4333 tussen januari 2022 en januari 2024. De uitkomst ging van 2,3% naar 2%. Over 2 jaar is het verschil -0,3 procentpunt, of gemiddeld -0,2 procentpunt per jaar. Bij timmerbedrijven (bouw) ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 1,2% naar 1,1%. De telling van bedrijven met vijf tot en met negen mensen bleef tussen oktober 2025 en oktober 2026 afgerond op 205. Tegelijk ging het totaal van 11.360 naar 11.485. Een wijzigend aandeel kan dus ook uit de omvang van de overige groepen komen.
Kijk bij vloer- en wandafwerkingsbedrijven naar een klus waarvan de oplevering uitloopt en zet in je tweede gesprek juist een tweede bezoek aan dezelfde klant centraal. In het eerste geval kan je eigen rol vooral uit opnemen, uitvoeren en opleveren bestaan. In het tweede breng je opnemen, uitvoeren en opleveren in kaart. Vraag bij stukadoorsbedrijven naar een voorbeeld met vergelijkbare taakverdeling voordat je concludeert dat de twee ondernemersrichtingen eenzelfde werkweek vragen.
Vragen voor het vervolg
- Welke onderdelen van een klus buiten de deur neem je persoonlijk voor je rekening?
- Welk cijfer voor SBI 4333 zou je zelf opnieuw willen berekenen?
- Welke waarneming bij timmerbedrijven (bouw) is relevant voor jouw eigen plan?
Bronnen
Welke keuze verdient nader onderzoek?
Leg je vraag over vloer- en wandafwerkingsbedrijven voor. Vermeld welke grootteklasse en welke werkdag je in gedachten hebt.
