| Werkzame personen | Verwarmingsinstallatiebedrijven (aantal) | Verwarmingsinstallatiebedrijven (%) | Elektrotechnische bouwinstallatie (aantal) | Elektrotechnische bouwinstallatie (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 persoon | 6.045 | 77,4% | 17.765 | 84,7% |
| 2 personen | 705 | 9% | 1.325 | 6,3% |
| 3–4 personen | 380 | 4,9% | 665 | 3,2% |
| 5–9 personen | 295 | 3,8% | 530 | 2,5% |
| 10–19 personen | 180 | 2,3% | 365 | 1,7% |
| 20–49 personen | 130 | 1,7% | 185 | 0,9% |
| 50–99 personen | 30 | 0,4% | 70 | 0,3% |
| 100+ personen | 40 | 0,5% | 65 | 0,3% |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Kies een vergelijkbare eenheid voor twee verschillende aantallen
In verwarmingsinstallatiebedrijven werkte bij 6.045 bedrijven één persoon. Bij elektrotechnische bouwinstallatie zijn dat er 17.765. Omgerekend per honderd bedrijven verandert de vergelijking in 77,4 tegenover 84,7. Kijk vervolgens naar drie of vier werkzame personen. In de eerste branche ligt hun aandeel rond 4,9% en in de tweede rond 3,2%. De relatieve verdeling maakt een kleinere bedrijfstak vergelijkbaar, zonder hem in aantallen groter te laten lijken dan hij is. Gebruik in je aantekeningen zowel de aantallen als de percentages.
Heeft de keuze voor een peildatum veel invloed?
Een jaar eerder telde verwarmingsinstallatiebedrijven 7.375 bedrijven en elektrotechnische bouwinstallatie 20.500. De verandering in het totale aantal is respectievelijk +5,9% en +2,3%. Voor de categorie met vijf tot en met negen personen veranderden de groepen van 285 naar 295 en van 555 naar 530. Staar je daarom niet blind op het totaalcijfer als je juist een ploeg van die omvang zou willen aansturen. Vraag bij beide richtingen een concrete beschrijving van een drukke dag én van de nazorg voor een opgeleverde opdracht.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij verwarmingsinstallatiebedrijven?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘aandeel bedrijven met vijf tot en met negen werkzame personen’. Hiervoor staan 6 activiteiten uit hoofdtak 43 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van stukadoorsbedrijven (1,4%), het hoogste voor verwarmingsinstallatiebedrijven (3,8%). Verwarmingsinstallatiebedrijven ligt met 3,8% aan de bovenkant van deze vergelijking. De meest nabije uitkomst is 3,5% bij loodgieters- en fittersbedrijven. Kies je uitsluitend op het totale bedrijfsaantal, dan kom je uit bij stukadoorsbedrijven met 7.945 bedrijven. Selecteer je op de gemeten verdeling, dan is loodgieters- en fittersbedrijven met 3,5% de nadere vergelijking.
Wat veranderde er tussen januari 2022 en januari 2024?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 43222 tussen januari 2022 en januari 2024. De uitkomst ging van 5% naar 3,8%. Over 2 jaar is het verschil -1,2 procentpunt, of gemiddeld -0,6 procentpunt per jaar. Bij elektrotechnische bouwinstallatie ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 4,1% naar 3%. De verandering van het totaal tussen oktober 2025 en oktober 2026 bedroeg +435 bedrijven. De telling van bedrijven met vijf tot en met negen mensen verschoof tegelijkertijd met +10. Daardoor veranderde de gekozen maatstaf van 3,9% naar 3,8%.
Kijk bij verwarmingsinstallatiebedrijven naar een klus waarvan de oplevering uitloopt en zet in je tweede gesprek juist een tweede bezoek aan dezelfde klant centraal. In het eerste geval kan je eigen rol vooral uit opnemen, uitvoeren en opleveren bestaan. In het tweede breng je opnemen, uitvoeren en opleveren in kaart. Vraag bij loodgieters- en fittersbedrijven naar een voorbeeld met vergelijkbare taakverdeling voordat je concludeert dat de twee ondernemersrichtingen eenzelfde werkweek vragen.
Vragen voor het vervolg
- Welke onderdelen van een klus buiten de deur neem je persoonlijk voor je rekening?
- Welk cijfer voor SBI 43222 zou je zelf opnieuw willen berekenen?
- Welke waarneming bij elektrotechnische bouwinstallatie is relevant voor jouw eigen plan?
Bronnen
Welke keuze verdient nader onderzoek?
Leg je vraag over verwarmingsinstallatiebedrijven voor. Vermeld welke grootteklasse en welke werkdag je in gedachten hebt.
