| Werkzame personen | Verhuur van personenauto's (aantal) | Verhuur van personenauto's (%) | Verhuur van vrachtwagens (aantal) | Verhuur van vrachtwagens (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 persoon | 560 | 72,3% | 370 | 72,5% |
| 2 personen | 120 | 15,5% | 100 | 19,6% |
| 3–4 personen | 40 | 5,2% | 20 | 3,9% |
| 5–9 personen | 25 | 3,2% | 5 | 1% |
| 10–19 personen | 10 | 1,3% | 5 | 1% |
| 20–49 personen | 5 | 0,6% | 5 | 1% |
| 50–99 personen | 5 | 0,6% | 5 | 1% |
| 100+ personen | 5 | 0,6% | 0 | 0% |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Kies een vergelijkbare eenheid voor twee verschillende aantallen
In verhuur van personenauto's werkte bij 560 bedrijven één persoon. Bij verhuur van vrachtwagens zijn dat er 370. Omgerekend per honderd bedrijven verandert de vergelijking in 72,3 tegenover 72,5. Kijk vervolgens naar drie of vier werkzame personen. In de eerste branche ligt hun aandeel rond 5,2% en in de tweede rond 3,9%. De relatieve verdeling maakt een kleinere bedrijfstak vergelijkbaar, zonder hem in aantallen groter te laten lijken dan hij is. Gebruik in je aantekeningen zowel de aantallen als de percentages.
Heeft de keuze voor een peildatum veel invloed?
Een jaar eerder telde verhuur van personenauto's 740 bedrijven en verhuur van vrachtwagens 465. De verandering in het totale aantal is respectievelijk +4,7% en +9,7%. Voor de categorie met vijf tot en met negen personen veranderden de groepen van 30 naar 25 en van 5 naar 5. Staar je daarom niet blind op het totaalcijfer als je juist een ploeg van die omvang zou willen aansturen. Vraag bij beide richtingen een concrete beschrijving van een drukke dag én van de nazorg voor een afgeronde verhuur.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij verhuur van personenauto's?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘aandeel bedrijven met vijf tot en met negen werkzame personen’. Hiervoor staan 6 activiteiten uit hoofdtak 77 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van verhuur van vrachtwagens (1%), het hoogste voor verhuur van bouwmachines (6,6%). Bij 1 van de onderzochte activiteiten ligt de waarde lager dan 3,2% en bij 4 hoger. Met 3,6% komt verhuur van huishoudartikelen het meest in de buurt van verhuur van personenauto's. Ook qua omvang ligt verhuur van huishoudartikelen het dichtst bij verhuur van personenauto's, met 980 tegenover 775 bedrijven. Daarmee vallen twee selectiecriteria hier samen.
Wat veranderde er tussen januari 2025 en januari 2026?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 77111 tussen januari 2025 en januari 2026. De uitkomst ging van 3,6% naar 2,7%. Over één jaar is het verschil -1 procentpunt, of gemiddeld -1 procentpunt per jaar. Bij verhuur van vrachtwagens ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 2,2% naar 1%. De subgroep en het totaal bewogen tussen oktober 2025 en oktober 2026 in tegengestelde richting. In de subgroep gaat het om -5 en in de complete CBS-categorie om +35 bedrijven.
Kijk bij verhuur van personenauto's naar twee reserveringen die elkaar in de planning raken en zet in je tweede gesprek juist beschadiging bij teruggave centraal. In het eerste geval kan je eigen rol vooral uit reserveren, uitgeven en bij inname controleren bestaan. In het tweede breng je reserveren, uitgeven en bij inname controleren in kaart. Vraag bij verhuur van huishoudartikelen naar een voorbeeld met vergelijkbare taakverdeling voordat je concludeert dat de twee ondernemersrichtingen eenzelfde werkweek vragen.
Vragen voor het vervolg
- Welke onderdelen van een uitgifte met retour neem je persoonlijk voor je rekening?
- Welk cijfer voor SBI 77111 zou je zelf opnieuw willen berekenen?
- Welke waarneming bij verhuur van vrachtwagens is relevant voor jouw eigen plan?
Bronnen
Welke keuze verdient nader onderzoek?
Leg je vraag over verhuur van personenauto's voor. Vermeld welke grootteklasse en welke werkdag je in gedachten hebt.
