| Werkzame personen | Stukadoorsbedrijven (aantal) | Stukadoorsbedrijven (%) | Vloer- en wandafwerkingsbedrijven (aantal) | Vloer- en wandafwerkingsbedrijven (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 persoon | 6.915 | 87% | 9.690 | 84,4% |
| 2 personen | 635 | 8% | 1.090 | 9,5% |
| 3–4 personen | 220 | 2,8% | 355 | 3,1% |
| 5–9 personen | 115 | 1,4% | 205 | 1,8% |
| 10–19 personen | 35 | 0,4% | 95 | 0,8% |
| 20–49 personen | 20 | 0,3% | 35 | 0,3% |
| 50–99 personen | 5 | 0,1% | 10 | 0,1% |
| 100+ personen | 0 | 0% | 0 | 0% |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Kies een vergelijkbare eenheid voor twee verschillende aantallen
In stukadoorsbedrijven werkte bij 6.915 bedrijven één persoon. Bij vloer- en wandafwerkingsbedrijven zijn dat er 9.690. Omgerekend per honderd bedrijven verandert de vergelijking in 87 tegenover 84,4. Kijk vervolgens naar drie of vier werkzame personen. In de eerste branche ligt hun aandeel rond 2,8% en in de tweede rond 3,1%. De relatieve verdeling maakt een kleinere bedrijfstak vergelijkbaar, zonder hem in aantallen groter te laten lijken dan hij is. Gebruik in je aantekeningen zowel de aantallen als de percentages.
Heeft de keuze voor een peildatum veel invloed?
Een jaar eerder telde stukadoorsbedrijven 7.830 bedrijven en vloer- en wandafwerkingsbedrijven 11.360. De verandering in het totale aantal is respectievelijk +1,5% en +1,1%. Voor de categorie met vijf tot en met negen personen veranderden de groepen van 110 naar 115 en van 205 naar 205. Staar je daarom niet blind op het totaalcijfer als je juist een ploeg van die omvang zou willen aansturen. Vraag bij beide richtingen een concrete beschrijving van een drukke dag én van de nazorg voor een opgeleverde opdracht.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij stukadoorsbedrijven?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘aandeel bedrijven met vijf tot en met negen werkzame personen’. Hiervoor staan 6 activiteiten uit hoofdtak 43 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van timmerbedrijven (bouw) (1,2%), het hoogste voor overige afwerking van gebouwen (3,5%). Bij 1 van de onderzochte activiteiten ligt de waarde lager dan 1,4% en bij 4 hoger. Met 1,2% komt timmerbedrijven (bouw) het meest in de buurt van stukadoorsbedrijven. Kies je uitsluitend op het totale bedrijfsaantal, dan kom je uit bij grondverzetbedrijven met 7.990 bedrijven. Selecteer je op de gemeten verdeling, dan is timmerbedrijven (bouw) met 1,2% de nadere vergelijking.
Wat veranderde er tussen januari 2020 en januari 2022?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 4331 tussen januari 2020 en januari 2022. De uitkomst ging van 1,8% naar 1,5%. Over 2 jaar is het verschil -0,4 procentpunt, of gemiddeld -0,2 procentpunt per jaar. Bij vloer- en wandafwerkingsbedrijven ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 2,4% naar 2,3%. De verandering van het totaal tussen oktober 2025 en oktober 2026 bedroeg +115 bedrijven. De telling van bedrijven met vijf tot en met negen mensen verschoof tegelijkertijd met +5. Daardoor veranderde de gekozen maatstaf van 1,4% naar 1,4%.
Kijk bij stukadoorsbedrijven naar een klus waarvan de oplevering uitloopt en zet in je tweede gesprek juist een tweede bezoek aan dezelfde klant centraal. In het eerste geval kan je eigen rol vooral uit opnemen, uitvoeren en opleveren bestaan. In het tweede breng je opnemen, uitvoeren en opleveren in kaart. Vraag bij timmerbedrijven (bouw) naar een voorbeeld met vergelijkbare taakverdeling voordat je concludeert dat de twee ondernemersrichtingen eenzelfde werkweek vragen.
Vragen voor het vervolg
- Welke onderdelen van een klus buiten de deur neem je persoonlijk voor je rekening?
- Welk cijfer voor SBI 4331 zou je zelf opnieuw willen berekenen?
- Welke waarneming bij vloer- en wandafwerkingsbedrijven is relevant voor jouw eigen plan?
Bronnen
Welke keuze verdient nader onderzoek?
Leg je vraag over stukadoorsbedrijven voor. Vermeld welke grootteklasse en welke werkdag je in gedachten hebt.
