| Werkzame personen | Paardensport en maneges (aantal) | Paardensport en maneges (%) | Organisatie van sportevenementen (aantal) | Organisatie van sportevenementen (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 persoon | 1.360 | 67,3% | 1.360 | 81,9% |
| 2 personen | 280 | 13,9% | 150 | 9% |
| 3–4 personen | 215 | 10,6% | 60 | 3,6% |
| 5–9 personen | 145 | 7,2% | 45 | 2,7% |
| 10–19 personen | 20 | 1% | 30 | 1,8% |
| 20–49 personen | 5 | 0,2% | 5 | 0,3% |
| 50–99 personen | 0 | 0% | 5 | 0,3% |
| 100+ personen | 0 | 0% | 5 | 0,3% |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Kies een vergelijkbare eenheid voor twee verschillende aantallen
In paardensport en maneges werkte bij 1.360 bedrijven één persoon. Bij organisatie van sportevenementen zijn dat er 1.360. Omgerekend per honderd bedrijven verandert de vergelijking in 67,3 tegenover 81,9. Kijk vervolgens naar drie of vier werkzame personen. In de eerste branche ligt hun aandeel rond 10,6% en in de tweede rond 3,6%. De relatieve verdeling maakt een kleinere bedrijfstak vergelijkbaar, zonder hem in aantallen groter te laten lijken dan hij is. Gebruik in je aantekeningen zowel de aantallen als de percentages.
Heeft de keuze voor een peildatum veel invloed?
Een jaar eerder telde paardensport en maneges 2.110 bedrijven en organisatie van sportevenementen 1.590. De verandering in het totale aantal is respectievelijk -4,3% en +4,4%. Voor de categorie met vijf tot en met negen personen veranderden de groepen van 135 naar 145 en van 45 naar 45. Staar je daarom niet blind op het totaalcijfer als je juist een ploeg van die omvang zou willen aansturen. Vraag bij beide richtingen een concrete beschrijving van een drukke dag én van de nazorg voor een afgerond bezoek.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij paardensport en maneges?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘aandeel bedrijven met vijf tot en met negen werkzame personen’. Hiervoor staan 6 activiteiten uit hoofdtak 93 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van veldvoetbal (1,2%), het hoogste voor fitnesscentra (16,4%). Bij 3 van de onderzochte activiteiten ligt de waarde lager dan 7,2% en bij 2 hoger. Met 4,4% komt sportscholen het meest in de buurt van paardensport en maneges. Kies je uitsluitend op het totale bedrijfsaantal, dan kom je uit bij organisatie van sportevenementen met 1.660 bedrijven. Selecteer je op de gemeten verdeling, dan is sportscholen met 4,4% de nadere vergelijking.
Wat veranderde er tussen januari 2024 en januari 2025?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 93125 tussen januari 2024 en januari 2025. De uitkomst ging van 7% naar 6,5%. Over één jaar is het verschil -0,5 procentpunt, of gemiddeld -0,5 procentpunt per jaar. Bij organisatie van sportevenementen ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 3,5% naar 3,1%. De subgroep en het totaal bewogen tussen oktober 2025 en oktober 2026 in tegengestelde richting. In de subgroep gaat het om +10 en in de complete CBS-categorie om -90 bedrijven.
Kijk bij paardensport en maneges naar een activiteit waarvoor plotseling minder ruimte beschikbaar is en zet in je tweede gesprek juist een gewijzigd programma centraal. In het eerste geval kan je eigen rol vooral uit plannen, begeleiden en afsluiten bestaan. In het tweede breng je plannen, begeleiden en afsluiten in kaart. Vraag bij sportscholen naar een voorbeeld met vergelijkbare taakverdeling voordat je concludeert dat de twee ondernemersrichtingen eenzelfde werkweek vragen.
Vragen voor het vervolg
- Welke onderdelen van een activiteit neem je persoonlijk voor je rekening?
- Welk cijfer voor SBI 93125 zou je zelf opnieuw willen berekenen?
- Welke waarneming bij organisatie van sportevenementen is relevant voor jouw eigen plan?
Bronnen
Welke keuze verdient nader onderzoek?
Leg je vraag over paardensport en maneges voor. Vermeld welke grootteklasse en welke werkdag je in gedachten hebt.
