| Werkzame personen | Overige recreatie (rest) (aantal) | Overige recreatie (rest) (%) | Sport (aantal) | Sport (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 persoon | 8.230 | 82,1% | 11.795 | 74,4% |
| 2 personen | 1.100 | 11% | 1.500 | 9,5% |
| 3–4 personen | 425 | 4,2% | 1.100 | 6,9% |
| 5–9 personen | 180 | 1,8% | 830 | 5,2% |
| 10–19 personen | 50 | 0,5% | 330 | 2,1% |
| 20–49 personen | 35 | 0,3% | 170 | 1,1% |
| 50–99 personen | 10 | 0,1% | 75 | 0,5% |
| 100+ personen | 0 | 0% | 50 | 0,3% |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Kies een vergelijkbare eenheid voor twee verschillende aantallen
In overige recreatie (rest) werkte bij 8.230 bedrijven één persoon. Bij sport zijn dat er 11.795. Omgerekend per honderd bedrijven verandert de vergelijking in 82,1 tegenover 74,4. Kijk vervolgens naar drie of vier werkzame personen. In de eerste branche ligt hun aandeel rond 4,2% en in de tweede rond 6,9%. De relatieve verdeling maakt een kleinere bedrijfstak vergelijkbaar, zonder hem in aantallen groter te laten lijken dan hij is. Gebruik in je aantekeningen zowel de aantallen als de percentages.
Heeft de keuze voor een peildatum veel invloed?
Een jaar eerder telde overige recreatie (rest) 10.245 bedrijven en sport 16.020. De verandering in het totale aantal is respectievelijk -2,1% en -1,1%. Voor de categorie met vijf tot en met negen personen veranderden de groepen van 220 naar 180 en van 830 naar 830. Staar je daarom niet blind op het totaalcijfer als je juist een ploeg van die omvang zou willen aansturen. Vraag bij beide richtingen een concrete beschrijving van een drukke dag én van de nazorg voor een afgerond bezoek.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij overige recreatie (rest)?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘aandeel bedrijven met vijf tot en met negen werkzame personen’. Hiervoor staan 3 activiteiten uit hoofdtak 93 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van overige recreatie (rest) (1,8%), het hoogste voor pret- en themaparken; kermis (5,8%). Van de 2 vergelijkingsbranches komt geen onder 1,8%. Zelfs sport ligt met 5,2% op of boven het meetpunt voor overige recreatie (rest). Ook qua omvang ligt sport het dichtst bij overige recreatie (rest), met 15.850 tegenover 10.030 bedrijven. Daarmee vallen twee selectiecriteria hier samen.
Wat veranderde er tussen januari 2025 en januari 2026?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 9329 tussen januari 2025 en januari 2026. De uitkomst ging van 2% naar 1,5%. Over één jaar is het verschil -0,5 procentpunt, of gemiddeld -0,5 procentpunt per jaar. Bij sport ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 5,1% naar 5%. De verandering van het totaal tussen oktober 2025 en oktober 2026 bedroeg -215 bedrijven. De telling van bedrijven met vijf tot en met negen mensen verschoof tegelijkertijd met -40. Daardoor veranderde de gekozen maatstaf van 2,1% naar 1,8%.
Kijk bij overige recreatie (rest) naar een activiteit waarvoor plotseling minder ruimte beschikbaar is en zet in je tweede gesprek juist een gewijzigd programma centraal. In het eerste geval kan je eigen rol vooral uit plannen, begeleiden en afsluiten bestaan. In het tweede breng je plannen, begeleiden en afsluiten in kaart. Vraag bij sport naar een voorbeeld met vergelijkbare taakverdeling voordat je concludeert dat de twee ondernemersrichtingen eenzelfde werkweek vragen.
Vragen voor het vervolg
- Welke onderdelen van een activiteit neem je persoonlijk voor je rekening?
- Welk cijfer voor SBI 9329 zou je zelf opnieuw willen berekenen?
- Welke waarneming bij sport is relevant voor jouw eigen plan?
Bronnen
Welke keuze verdient nader onderzoek?
Leg je vraag over overige recreatie (rest) voor. Vermeld welke grootteklasse en welke werkdag je in gedachten hebt.
