| Werkzame personen | Groothandel in glas- en aardewerk (aantal) | Groothandel in glas- en aardewerk (%) | Groothandel in schoenen (aantal) | Groothandel in schoenen (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 persoon | 170 | 61,8% | 165 | 61,1% |
| 2 personen | 45 | 16,4% | 35 | 13% |
| 3–4 personen | 20 | 7,3% | 20 | 7,4% |
| 5–9 personen | 15 | 5,5% | 15 | 5,6% |
| 10–19 personen | 5 | 1,8% | 15 | 5,6% |
| 20–49 personen | 10 | 3,6% | 15 | 5,6% |
| 50–99 personen | 5 | 1,8% | 5 | 1,9% |
| 100+ personen | 0 | 0% | 5 | 1,9% |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Kies een vergelijkbare eenheid voor twee verschillende aantallen
In groothandel in glas- en aardewerk werkte bij 170 bedrijven één persoon. Bij groothandel in schoenen zijn dat er 165. Omgerekend per honderd bedrijven verandert de vergelijking in 61,8 tegenover 61,1. Kijk vervolgens naar drie of vier werkzame personen. In de eerste branche ligt hun aandeel rond 7,3% en in de tweede rond 7,4%. De relatieve verdeling maakt een kleinere bedrijfstak vergelijkbaar, zonder hem in aantallen groter te laten lijken dan hij is. Gebruik in je aantekeningen zowel de aantallen als de percentages.
Heeft de keuze voor een peildatum veel invloed?
Een jaar eerder telde groothandel in glas- en aardewerk 265 bedrijven en groothandel in schoenen 290. De verandering in het totale aantal is respectievelijk +3,8% en -6,9%. Voor de categorie met vijf tot en met negen personen veranderden de groepen van 20 naar 15 en van 15 naar 15. Staar je daarom niet blind op het totaalcijfer als je juist een ploeg van die omvang zou willen aansturen. Vraag bij beide richtingen een concrete beschrijving van een drukke dag én van de nazorg voor een betaalde bestelling.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij groothandel in glas- en aardewerk?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘aandeel bedrijven met vijf tot en met negen werkzame personen’. Hiervoor staan 6 activiteiten uit hoofdtak 46 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van groothandel in modeartikelen (4,4%), het hoogste voor groothandel in kledingstoffen (6,7%). Bij 2 van de onderzochte activiteiten ligt de waarde lager dan 5,5% en bij 3 hoger. Met 5,6% komt groothandel in schoenen het meest in de buurt van groothandel in glas- en aardewerk. Ook qua omvang ligt groothandel in schoenen het dichtst bij groothandel in glas- en aardewerk, met 270 tegenover 275 bedrijven. Daarmee vallen twee selectiecriteria hier samen.
Wat veranderde er tussen januari 2020 en januari 2022?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 46441 tussen januari 2020 en januari 2022. De uitkomst ging van 6,8% naar 10,7%. Over 2 jaar is het verschil +3,9 procentpunt, of gemiddeld +2 procentpunt per jaar. Bij groothandel in schoenen ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 8,2% naar 6,3%. De subgroep en het totaal bewogen tussen oktober 2025 en oktober 2026 in tegengestelde richting. In de subgroep gaat het om -5 en in de complete CBS-categorie om +10 bedrijven.
Kijk bij groothandel in glas- en aardewerk naar een klant die tijdens het afleveren terugbelt en zet in je tweede gesprek juist een artikel dat retour komt centraal. In het eerste geval kan je eigen rol vooral uit inkopen, adviseren en overdragen bestaan. In het tweede breng je inkopen, adviseren en overdragen in kaart. Vraag bij groothandel in schoenen naar een voorbeeld met vergelijkbare taakverdeling voordat je concludeert dat de twee ondernemersrichtingen eenzelfde werkweek vragen.
Vragen voor het vervolg
- Welke onderdelen van een verkoopdag neem je persoonlijk voor je rekening?
- Welk cijfer voor SBI 46441 zou je zelf opnieuw willen berekenen?
- Welke waarneming bij groothandel in schoenen is relevant voor jouw eigen plan?
Bronnen
Welke keuze verdient nader onderzoek?
Leg je vraag over groothandel in glas- en aardewerk voor. Vermeld welke grootteklasse en welke werkdag je in gedachten hebt.
