| Werkzame personen | Architecten (geen interieur-) (aantal) | Architecten (geen interieur-) (%) | Interieurarchitecten (aantal) | Interieurarchitecten (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 persoon | 4.415 | 78,7% | 1.110 | 88,4% |
| 2 personen | 465 | 8,3% | 75 | 6% |
| 3–4 personen | 265 | 4,7% | 35 | 2,8% |
| 5–9 personen | 250 | 4,5% | 20 | 1,6% |
| 10–19 personen | 120 | 2,1% | 15 | 1,2% |
| 20–49 personen | 65 | 1,2% | 0 | 0% |
| 50–99 personen | 20 | 0,4% | 0 | 0% |
| 100+ personen | 5 | 0,1% | 0 | 0% |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Kies een vergelijkbare eenheid voor twee verschillende aantallen
In architecten (geen interieur-) werkte bij 4.415 bedrijven één persoon. Bij interieurarchitecten zijn dat er 1.110. Omgerekend per honderd bedrijven verandert de vergelijking in 78,7 tegenover 88,4. Kijk vervolgens naar drie of vier werkzame personen. In de eerste branche ligt hun aandeel rond 4,7% en in de tweede rond 2,8%. De relatieve verdeling maakt een kleinere bedrijfstak vergelijkbaar, zonder hem in aantallen groter te laten lijken dan hij is. Gebruik in je aantekeningen zowel de aantallen als de percentages.
Heeft de keuze voor een peildatum veel invloed?
Een jaar eerder telde architecten (geen interieur-) 5.505 bedrijven en interieurarchitecten 1.270. De verandering in het totale aantal is respectievelijk +1,9% en -1,2%. Voor de categorie met vijf tot en met negen personen veranderden de groepen van 255 naar 250 en van 30 naar 20. Staar je daarom niet blind op het totaalcijfer als je juist een ploeg van die omvang zou willen aansturen. Vraag bij beide richtingen een concrete beschrijving van een drukke dag én van de nazorg voor een geaccepteerd advies of resultaat.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij architecten (geen interieur-)?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘aandeel bedrijven met vijf tot en met negen werkzame personen’. Hiervoor staan 4 activiteiten uit hoofdtak 71 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van interieurarchitecten (1,6%), het hoogste voor architecten (geen interieur-) (4,5%). Architecten (geen interieur-) ligt met 4,5% aan de bovenkant van deze vergelijking. De meest nabije uitkomst is 4,2% bij keurings- en controlediensten. Ook qua omvang ligt keurings- en controlediensten het dichtst bij architecten (geen interieur-), met 2.770 tegenover 5.610 bedrijven. Daarmee vallen twee selectiecriteria hier samen.
Wat veranderde er tussen januari 2024 en januari 2025?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 71111 tussen januari 2024 en januari 2025. De uitkomst ging van 4,7% naar 4,4%. Over één jaar is het verschil -0,3 procentpunt, of gemiddeld -0,3 procentpunt per jaar. Bij interieurarchitecten ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 2% naar 2,4%. De subgroep en het totaal bewogen tussen oktober 2025 en oktober 2026 in tegengestelde richting. In de subgroep gaat het om -5 en in de complete CBS-categorie om +105 bedrijven.
Kijk bij architecten (geen interieur-) naar een vraag die direct specialistische uitleg vergt en zet in je tweede gesprek juist een ontbrekend stuk in een dossier centraal. In het eerste geval kan je eigen rol vooral uit inventariseren, uitwerken en terugkoppelen bestaan. In het tweede breng je inventariseren, uitwerken en terugkoppelen in kaart. Vraag bij keurings- en controlediensten naar een voorbeeld met vergelijkbare taakverdeling voordat je concludeert dat de twee ondernemersrichtingen eenzelfde werkweek vragen.
Vragen voor het vervolg
- Welke onderdelen van een klantdossier neem je persoonlijk voor je rekening?
- Welk cijfer voor SBI 71111 zou je zelf opnieuw willen berekenen?
- Welke waarneming bij interieurarchitecten is relevant voor jouw eigen plan?
Bronnen
Welke keuze verdient nader onderzoek?
Leg je vraag over architecten (geen interieur-) voor. Vermeld welke grootteklasse en welke werkdag je in gedachten hebt.
